понеділок, 20 березня 2017 р.

Презентували туристичний путівник «Іван Мазепа та українське козацтво в Полтавській битві»
17 березня 2017 року з нагоди дня народження гетьмана України Івана Мазепи в Музеї історії Полтавської битви презентували туристичний путівник «Іван Мазепа та українське козацтво в Полтавській битві».

Події кінця 1708 року – включно до Полтавської битви 1709 року, які відбулися на території сучасної Полтавської області, можна вважати доленосними для європейської історії. Велика Північна війна (1700-1721 рр.), розпочавшись на берегах Балтики, 1708 року приходить в Україну. Історики в основному акцентують увагу на Полтавській битві та втратах шведської армії під час штурму Веприка у січні 1709 року. Аналіз російських, шведських, українських джерел дає можливість показати, що активні бойові дії між військами супротивників тривали від листопада 1708 по червень 1709 років на теренах Полтавщини (сучасні Лохвицький, Гадяцький, Зіньківський, Миргородський, Великобагачанський, Шишацький, Диканський, Решетилівський, Полтавський, Новосанжарський, Кобеляцький райони). У жовтні 1708 року було укладено українсько-шведський договір, до армії Карла ХІІ долучилися українські козаки під проводом гетьмана Івана Мазепи, а в березні 1709 року до союзної армії приєдналися запорожці на чолі з кошовим отаманом Костем Гордієнком. Повторний союзний договір був підписаний у цей час у Великих Будищах. Головна його мета – звільнення України від московського панування. До цього часу спірним залишається питання про кількісний склад збройних формувань Гетьманщини у військовій кампанії 1708-1709 рр. Чернігівський історик С.Павленко на підставі джерел встановив, що гетьмана Мазепу підтримали до 40 тисяч козаків, у тому числі і Полтавський полк, а московського царя Петра І всього близько 4-х тисяч. Козаки брали участь у Полтавській битві, запорожці забезпечили відхід союзної армії до Дніпра після баталії.

Цей шлях союзної армії від Гадяча до Переволочної (сучасне Світлогірське) позначений на карті туристичного путівника «Іван Мазепа та українське козацтво в Полтавській битві», розробленого громадськими організаціями «ВЕЛОПОЛТАВА» та «СІТІ ЛАБ». Минулого року полтавські велосипедисти збирали матеріали стосовно полтавського періоду Великої Північної війни 1708-1709 років, а саме фотографували та наносили на мапу пам'ятні місця. Так вони проїхали від Гадяча до села Світлогірське через Зіньків, Опішне, Великі Будища, Диканьку, Жуки, Полтаву, Старі й Нові Санжари, Кобеляки, В.Сокілку.

Туристичний путівник - це результат спільного проекту громадських організацій «ВЕЛОПОЛТАВА» та «СІТІ ЛАБ», що реалізувався у 2016 році за фінансової та інформаційної підтримки Полтавської облдержадміністрації та Полтавської обласної ради. Наукову консультацію розробникам маршруту надали науковці ДІКЗ «Поле Полтавської битви».


Немає коментарів:

Дописати коментар